Vodice


Zväčšiť mapu

Historické mesto, krásne pláže, krištáľovo čisté more, romantické uličky, promenáda lemovaná palmami, moderný prístav - to všetko sú Vodice. Mesto sa rozkladá 11km severozápadne od stredovekého mesta Šibenik a žije v ňom približne 5000 obyvateľov. V okolí mesta sa nachádza bohatá vegetácia vďaka hojnosti vodných prameňov. Pozdĺž pobrežia vedie nádherná promenáda s prekrásnymi palmami, ktoré sú ozdobou jedného z najkrajších nábreží v Severnej Dalmácii. Čisté azúrové more je ideálne pre milovníkov kúpania, potápania a jachtárov. Nachádza sa tu množstvo obchodíkov, kaviarní, barov, krčmičiek, kde si môžete vychutnať pravú chorvátsku atmosféru. Mesto bolo ocenené cenou „turistički cvijet“(turistický kvet), ktorá sa udeľuje len mestám s výnimočnou turistickou ponukou.

Vodice boli osídlené už v rímskej dobe a ich názov bol Arausa. V stredoveku boli Vodice obliehané Osmanskou ríšou, no vďaka dobrému opevneniu sa mesto ubránilo. Opevnenie sa do súčasnosti nezachovalo, jeho veľká časť bola použitá pri stavbe domov v centre mesta. Zachovala sa iba Čoričevova veža. Z pamiatok môžete navštíviť aj Kostol Sv. Kríža, Župný kostol Sv. Kríža so zvonicou a Kostol Sv. lliju Proroka.

Čorićev toranj (Čoričevova veža):

Túto vežu dala vybudovať rodina Forda r. 1646. Obytné a obranné zariadenia sú obstavané vysokou stenou, pretože veža bola postavená vo veľmi ťažkom období. Kameň, z ktorého bola postavená bol prinesený z ostrova Brač. Dnes sa na nádvorí veže v letných mesiacoch konajú divadelné predstavenia, ale do samotnej veže nie je vstup povolený.

Crkva Sv. Križa (Kostol Sv. Kríža):

Gotický kostol bol postavený v r. 1421. Bol posvätený Sv. Krížu a zároveň slúžil ako župný kostol. Počas leta sa v kostole konajú výstavy.

Župna crkva Sv. Križa sa zvonikom (Župný kostol Sv. Kríža so zvonicou):

Bol postavený na základoch starej kaplnky barokového štýlu, autorom diela je šibenský majster Ivan Skoke. Bočné steny majú zdobené okná z rovnakého obdobia a vnútornú časť zdobí krásny barokový oltár posvätený Sv. Krížu. Zvonicu postavil dubrovniansky majster Vicko Macanovič a staval ju rovných 20 rokov. Zvonica má dve loggie, na dolnej sa nachádzajú dve veľké okná a na hornej tri menšie z každej strany.

Crkva Sv. llije Proroka (Kostol Sv. lliju Proroka):

Kostol bol postavený v r.1298 obyvateľmi Pišča. Až v r.1493 bol posvätený Sv. lliju Prorokovi. Je obstavaný múrom a predpokladá sa, že sa v jeho blízkosti nachádzal cintorín. Dnes sa v kostole koná len jediná omša v roku a to 20. augusta.

Dnešný názov mesta súvisí hlavne s početnými vodnými prameňmi, ktoré sa tu nachádzajú. Vodice sú predovšetkým známe turistické stredisko. Nachádzajú sa v blízkosti mora, vo veľkej zátoke. Sú ideálne pre dovolenku plnú zábavy. Ocenené sú cenou „turistický kvet“, ktorá sa udeľuje mestám so špeciálnou turistickou ponukou. V centre Vodíc sa nachádza veľký prístav, v ktorom je okolo 400 kotviacich miest a bol ocenený „Modrou vlajkou“ za vybavenie a služby.

Počas dňa sa môžete opaľovať a kúpať na pekných plážach, ktoré sú udržiavané a čisté. More je na väčšine pláží plytké, čomu sa tešia rodiny s deťmi. Najznámejšie pláže sú : Hangar – pláž z jemného štrku a betónových platní. Plava plaža ( modrá pláž) – piesočnatá pláž tiahnuca sa 4km až po Tribunj. Tribunj je rybárska osada s plážami, prístavom a promenádou. Ak hľadáte pokoj a ticho, tu ho nájdete.

Pre milovníkov športu sú k dispozícii rôzne aktivity ako napr.: plážový volejbal, futbal, basketbal, cyklistika, potápanie, fitnes, vodné bicyklovanie, parasailing a mnohé ďalšie. Pre poznávanie okolia sa môžete vybrať na plavbu do NP Krka, NP Kornati, či nočnou plavbou na ostrov Zlarin. Ďalšie výlety si môžete urobiť do parku prírody Vraňské jazero, Skradin, Šibenik, ostrov Prvić, NP Paklenica, či ostrov Murter a mnohé archeologické náleziská. Počas večerných prechádzok po pobreží ochutnajte miestne špeciality v autentických reštauráciách.

Nechce sa Vám chodiť po meste pešo? Odvezte sa na vláčiku zvanom Vodiska ferata, ktorý premáva asi v hodinových intervaloch.

Vodice - bezbariérové mesto. Skutočne. Všade pri vstupe do hotelov, obchodov, reštaurácií a pravdaže aj do mora sú bezbariérové vstupy. V tomto letovisku nie je výnimočné vidieť a stretávať ľudí na vozíčkoch, či s barlami.

Vodice sú považované za najkrajšie a najupravenejšie stredisko Jadranského mora, patria medzi elitu chorvátskeho pobrežia a právom ich nazývajú chorvátskym Saint Tropéz.

Pláže


Zväčšiť mapu

Najznámejšia pláž vo Vodiciach je tzv. Modrá pláž (Plava plaža), ktorá je veľmi pekne upravená a tiahne sa v dĺžke 4 km. Bola vyznamenaná Modrou vlajkou 2013, ktorá sa udeľuje najkrajším a najčistejším plážam.

Ďalšou plážou, ktorá bola vyznamenaná Modrou vlajkou je pláž Srima, ktorá leží asi 2 km juhovýchodne od centra mesta.

Mladí ľudia uprednosťňujú hlavnú mestskú pláž Hookah Beach na ktorej je o zábavu postarané počas dňa ako aj v nočných hodinách.

Pláže vo Vodiciach sa pozvoľne svahujú do mora, takže sú vhodné aj pre deti. Väčšinu pláži obkolesujú borovicové lesy, ktoré dotvárajú prírodnú zelenú scenériu a zároveň slúžia ako prirodzené tienenie pred slnkom.

Na väčšine plážach sa nachádzajú aj zariadenia starajúce sa o zábavu a športové vyžitie, takže sa tu stretnete s toboganmi, rôznymi športoviskami a plážovými zábavnými atrakciami.

Pri niektorých hoteloch sú pláže doplnené o betónové platne, ktoré slúžia ako miesto oddychu a opaľovania sa priamo pri mori.
Chorvátsko

Chorvátsko (chorvátsky Hrvatska), je štát na Balkánskom polostrove na brehu Jadranského mora. Vznik nezávislého štátu sa datuje od roku 1991, avšak krajinami sveta bolo uznané až o rok neskôr.

Rozprestiera sa na ploche 56.542 km2 pri pobreží Stredozemného mora na pomedzí Strednej a Juhovýchodnej Európy. V krajine žije približne 4,5 miliónov obyvateľov, ktorých úradným jazykom je chorvátčina.

Chorvátsko je jednou z mála krajín, ktoré sa prezentuje ako najobľúbenejšie prímorské letovisko s veľkým kultúrnohistorickým dedičstvom, ktoré je atraktívne pre veľa turistov. Ďalšou výhodou sú priaznivé ceny služieb, prijateľná vzdialenosť, neexistencia jazykových bariér, milí a prívetiví ľudia.

Hlavným mestom Chorvátska je Záhreb, nachádzajúci sa vo vnútrozemí na severozápade Chorvátska. Medzi väčšie mestá, ktoré sa oplatí navštíviť patria:

 • Dubrovník,
 • Vodice,
 • Rijeka,
 • Split,
 • Zadar,
 • Makarska,
 • Poreč.

Nachádza sa tu aj množstvo ostrovov. Medzi turisticky najnavštevovanejšie patria: Brač, Hvar, Korčula, Kornati, Pag, alebo Rab.

Vďaka svojej histórii sa tu zachovali pamiatky takmer zo všetkých historických období. Nájdeme tu mnohé antické, rímske, stredoveké pamiatky, ale aj sakrálne pamätihodnosti. Z obdobia stredoveku sa v Chorvátsku nachádzajú celé historické jadrá miest, pevnosti, palácov, zámkov a rôznych viac či menej zachovalých barokových stavieb.

Na území Chorvátska sa nachádza veľa pamiatok chránených UNESCO. Medzi päť najvýznamnejších patria:

 1. Split a Diokleciánov palác,
 2. Historické centrum mesta Trogir,
 3. Eufraziova bazilika v Poreči,
 4. Mesto Dubrovník,
 5. Katedra sv. Jakuba v Šibeniku,

Chorvátsko patrí medzi ekologicky najzachovalejšie oblasti v Európe a môže sa pýšiť tým, že sa na takom malom území nachádza až osem národných parkov. S Risnjakom, Paklenicou, Plitvickými jazerami, Severným Velebitom, súostroviami Kornati, Mljet, Brijuni a vodopádmi Krka je Chorvátsko skutočne perlou prírodnej krásy. Spolu s chránenými prírodnými parkami, historickými kvetinovými sadmi, vinicami, či arborétami Trsteno neďaleko Dubrovníka je táto krajina naozajstným zeleným rajom, kde žije veľa živočíšnych a rastlinných druhov.

Ak ste skutočným milovníkom prírody, určite si prídete na svoje nielen na pevnine, ale aj na otvorenom azúrovom Jadrane, kde sa nachádza jeden z posledných biotopov Supa Bielohlavého v Európe a v mori môžete stretnúť delfíny.

V Chorvátsku je stále čo objavovať a obdivovať a preto Vás aj mi pozývame do Chorvátska, a to priamo do jedného z najkrajších miest Chorvátska, do mesta Vodice, kde sa zlučuje oddych, relax, historické pamiatky, kultúra, krásne more, ale aj možnosti zábavy.Top 5 Chorvátska

Chcete vidieť na vlastné oči to najlepšie z Chorvátska?

Prinášame Vám Top 5 čo môžete vidieť v Chorvátsku z kultúry, prírody, reštauračných zariadení a nočného života.


 1. Split:

  Najväčšie mesto na Chorvátskom pobreží. So svojim sedemhodinovým priemerom slnečného svitu patrí k najslnečnejším mestám v Európe. Mesto so srdcom a dušou v Diokleciánovom paláci, ktoré Vás privíta s otvorenou náručou.

  Vodice - Split: 100 km / autom 1 hodinu 14 minút.

 2. Zadar:

  Starobylé stredozemné mesto, postavené podľa rímskych urbanistických zásad, Početné kostoly a kultúrne pamiatky sú zachované zo všetkých historických období. Mesto s najkrajším západom slnka.

  Vodice - Zadar: 63 km / autom 57 minút.

 3. Šibenik: „Krešimírovo mesto“

  V jeho centre leží Katedrála Sv. Jakuba, najcennejší objekt architektonického dedičstva Šibeniku, najkrajšia stavba európskeho neskorého stredoveku, ktorá bola pridaná do zoznamu pamiatok svetového dedičstva UNESCO v roku 2000.

  Vodice - Šibenik: 13 km / autom 14 minút.

 4. Dubrovník: „Perla Jadranu“

  Obchodné a kultúrne centrum južnej Dalmácie. Barokový mestský štátik plný kultúrneho bohatstva a historických pamiatok.

  Vodice - Dubrovník: 290 km / autom 3 hodiny 33 minút.

 5. Hvar:

  Štvrtý najväčší ostrov. Jeho mesto je ako z rozprávky pre jeho architektúru, krásnu prírodu a mierne podnebie.

  Vodice - Split: 100 km / autom 1 hodinu 14 minút + trajekt / loď / 1 hodinu 30 minút.

 1. Plitvice:

  Najznámejší a najnavštevovanejší národný park v Chorvátsku. Plitvické jazerá to je terasovitá sústava 16 jazier, prepojená kaskádami a vodopádmi, zaradená v r. 1979 do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

  Vodice - Plitvice: 181 km / autom 2 hodiny 11 minút.

 2. Kornati:

  V roku 1980 bolo 89 ostrovov súostrovia Kornati pre svoju krásu a rozmanitosť morského života zaradená k národným parkom.

  Vodice - Kornati: priamo z prístavu Vodice, na prvé ostrovy loďou cca 25 km.

 3. Krka:

  Na rieke Krka sa nachádza sedem vodopádov, ktoré patria medzi najkrajšie krasové vodopády v Európe.

  Vodice - k jazeru Krka: 15 km / autom 18 minút, k Národnému parku Krka 48 km / autom 55 minút.

 4. Neretva:

  Najväčší kaňon rieky v Chorvátsku.

  Vodice - Neretva: 195 km / autom 2 hodiny 32 minút.

 5. Elafiti:

  V preklade „Jelenie ostrovy“ priťahujú veľa turistov krásnou krajinou a piesočnatými plážami.

  Vodice - Dubrovník: 290 km / autom 3 hodiny 33 minút + trajekt na ostrov Elafiti: 23km - loďou 2 hod.

 1. Šibenik:

  Zlatni Ribić – exkluzívna reštaurácia ponúka bohatý výber rôznych jedál z rýb, mäsa, krabov a širokou ponukou domácich a zahraničných vín.

  Vodice - Šibenik: 13 km / autom 14 minút.

 2. Skradin:

  Zlatne skoljke – vo svojej dlhej tradícii ponúka výnimočný gastronomický zážitok. Dominuje ponukou čerstvých morských plodov. Chutné jedlo nevyhnutne nasleduje dobré víno.

  Vodice - Skradin: 29 km / autom 28 minút.

 3. Vodice:

  Brunac – tradičná Chorvátska kuchyňa, Santa Maria – špecializovaná na Mexickú kuchyňu.

  Vodice - Vodice: 1 km / peši 10-15 minút.

 4. Metković:

  Villa Neretva – gurmáni a milovníci zdravej výživy sa môžu tešiť na tradičné „Neretva pokrmy“.

  Vodice - Metković: 204 km / autom 2 hodiny 14 minút.

 5. Opatija:

  Le Madrać - príjemnú a uvoľnenú atmosféru dopĺňa často meniace sa menu.

  Vodice - Opatija: 300 km / autom 3 hodiny 19 minút.

  V Opatiji sa môžete zastaviť cestou do, alebo z Vodíc.
 1. Vodice :

  Hacienda – jeden z najlepších klubov v Chorvátsku. www.hacienda.hr

  Vodice - Vodice: 1 km / peši 10-15 minút.

 2. Split:

  Kocka, Master´s, Tribu a Metropolis – to sú kluby plné zábavy.

  Vodice - Split: 100 km / autom 1 hodinu 13 minút.

 3. Zadar:

  Garden Aróna a Gotham – pre všetkých, ktorí vyhľadávajú dobrú zábavu.

  Vodice - Zadar: 63 km / autom 57 minút.

 4. Dubrovník:

  Letné terasy takmer v každom hotely a reštaurácie, ktoré ponúkajú veľa zábavy.

  Vodice - Dubrovník: 290 km / autom 3 hodiny 33 minút.

 5. Pag:

  Jedinečný party ostrov, označovaný ako „Chorvátska Ibiza“.

  Vodice - Pag: 124 km / autom 1 hodinu 41 minút.Naše tipy na fakultatívne výlety

Niekoľko tipov od nás, čo sa oplatí vidieť v mestečku Vodice a blízkom okolí

Vodice:

Historické centrum, Čorićev toranj (Čoričevova veža), Crkva Sv. Križa (Kostol Sv. Kríža), Župna crkva Sv. Križa sa zvonikom (Župný kostol Sv. Kríža so zvonicou), Crkva Sv. llije Proroka (Kostol Sv. lliju Proroka), Hacienda, reštaurácia Brunac, pre mladých plážové bary: Hookah, Opium, Makina Exit...


Šibenik:

Šibenik - jedno z najkrajších miest na východnom pobreží Jadranu, kde pôsobili mnohí významní umelci, vedci a spisovatelia. Nachádzajú sa tu kamenné úzke ulice, zbytky mestských hradieb, historické budovy a iné pamiatky. Historické stredoveké staré mesto je zaradené medzi celosvetové pamiatky UNESCO. Medzi najvýznamnejšie pamiatky patria: katedrála sv.Jakuba (Sveti Jakov), pevnosť sv.Mikuláša (tvrdjava sveti Nikola), pevnosť sv.Michala (tvrdjava sv.Mihovila), pevnosť Šubičevac, pevnosť sv.Jana (tvrdjava sveti Ivan), kostolík sv.Barbory z 15. storočia s hodnotnou zbierkou cirkevného umenia (Zbirka crkvene umjetnosti), Biskupský palác (Biskupski dvorac) z 15. storočia, Morská brána (Morska vrata), vchod do prístavu, a Kniežací palác (Kneževa palača).


Kornati:

Kornati - neopakovateľný výtvor prírody. Ide o najpočetnejšie zoskupenie ostrovov, ostrovčekov a útesov v južnej časti Severodalmacínskych ostrovov, medzi ostrovmi Dugi otok a Žirje. Meno dostali podľa Kornatu - najväčšieho ostrova súostrovia (32,6 km2). Ide o najhustejšie súostrovie Jadranu a tvorí ho 147 ostrovov, ostrovčekov a útesov na ploche cca 300 km2.Na niektorých ostrovoch a miestach v mori sú vidieť aj pozostatky rímskych sídiel, napr. v prielive Mala Proversa medzi ostrovmi Dugi otok a Katina sú vo vode viditeľné trosky rímskej stavby z 1.-2. storočia. Írsky dramatik George Bernard Shaw napísal o tomto nádhernom súostroví: "Bohovia chceli korunovať svoje dielo, a preto posledný deň zo sĺz hviezd a dychu mora stvorili Kornati“. Súostrovie je mimoriadne bohaté na morskú fauna a flóru, nachádza sa tu veľmi čistá voda a preto Kornati predstavujú skutočný raj pre potápačov. Krása týchto ostrovčekov je lákadlom aj pre jachtárov a vodných motoristov. Kornatské ostrovy sú lákavým tipom na krásnu dovolenku alebo nezabudnuteľný fakultatívny výlet dostupný takmer každý deň priamo z prístavu mesta Vodice.


Krka:

Národný park tvorí väčšia časť nádhernej rieky Krka. Nachádza sa tu mnoho prírodných krás, ale aj historických pamiatok. Medzi najvýznamnejšie historické pamiatky v národnom parku patria: Františkánsky kláštor z 15. storočia na ostrovčeku Visovac uprostred Visovackého jazera a pravoslávny kláštor Sv.Archanjela z 15.storočia (manastir Krka). Veľkým zážitkom pri návšteve národného parku Krka je plavba člnom od kaskády Skradinski buk k Visovackému jazeru a vodopádom Roški slap. Na rieke Krka sa nachádza sedem vodopádov, ktoré patria medzi najkrajšie krasové vodopády v Európe (Skradinské vodopády - Skradinski buk, Rošský vodopád - Roški slap, vodopád Brljan, Topoljski slap ...). Okrem prírodných krás môžete využiť aj dokonalé podmienky na príjemné opaľovanie, piknik, alebo kúpanie v jazierku poblíž Skradinského vodopádu s tyrkysovo - modrou vodou.Kultúrne podujatia

V meste Vodice sa uskutočňujú rôzne podujatia, ktoré môžete počas dovolenky navštíviť.

Podrobný kalendár akcií, festivalov a iných podujatí nájdete na nasledujúcom linku:Ako sa dostať ...

Pláž


Zväčšiť mapu
Zväčšiť mapu

Supermarket Konzum


Zväčšiť mapu
Zväčšiť mapu

Centrum a prístav


Zväčšiť mapu

Bankomaty, banky, obchody ...


Zväčšiť mapu


MapaWebkamera

Webkamera je momentálne nedostupná...